Купівля житла в новобудові: як розібратися з основними правами та обов’язками сторін?
Статья
Комментировать
1
За підсумками 2015 року ціни на вторинному ринку нерухомості знизились – ринок України переповнений забудовниками та новобудовами.

Але як обрати надійного забудовника?

Чи є договір купівлі-продажу майнових прав між інвестором і забудовником достатньою підставою для виникнення права власності на придбане житло? Як захистити свої права щодо набуття новозбудованої квартири у власність? Всі ці питання завжди хвилюють майбутнього інвестора.

Я рекомендую інвесторам при виборі забудовника, перш за все перевіряти документи, на підставі яких у будівельної компанії виникло право на володіння, користування або розпорядження земельною ділянкою, на якій планується або здійснюється будівництво житлового будинку. Такими документами можуть бути державні акти на право власності на земельну ділянку, довгострокові договори оренди землі тощо.

Особливу увагу необхідно звернути на цільове призначення земельної ділянки. Наприклад, якщо в документах зазначено, що таке будівництво буде здійснюватись на земельній ділянці, відведеній для садівництва, то від такого забудовника ви не дочекаєтесь закінчення будівництва та введення житла в експлуатацію.

По-друге, необхідно звернути увагу на те, чи отримали забудовники дозвільні документи щодо здійснення будівництва, а саме: містобудівні розрахунки, містобудівні умови та обмеження, декларацію про початок будівництва.
Перевіривши наявність у забудовника вищезазначених документів, можна розпочинати процедуру підписання будь-яких правочинів, тобто договорів.

Найчастіше будівельні компанії наполягають на укладенні договору купівлі-продажу майнових прав на квартиру, оскільки в такому випадку грошові кошти, сплачені за майнові права, перераховуються безпосередньо на рахунок забудовника, і саме на нього покладається відповідальність за своєчасне та якісне будівництво.

Слід зазначити, що майнові права на об'єкт будівництва (інвестування) не вважаються правом власності, оскільки об'єкту будівництва ще фактично не існує, а тому не може існувати й право власності на нього.

Майнове право – це обмежене речове право, за яким власник цього права наділений певними, але не всіма правами власника майна. Це є, по суті, всього лише гарантія отримати нерухоме майно у власність.

На жаль, часто виникають ситуації, коли житловий будинок, складовою частиною якого є інвестиційна квартира, введено в експлуатацію, покупець своєчасно сплатив всю необхідну суму забудовнику, проте забудовник не виготовляє технічну документацію на квартиру, тим самим порушуючи умови договору купівлі-продажу майнових прав.

Є багато випадків, коли обурені інвестори звертаються до суду за захистом своїх порушених прав із позовами про визнання права власності на новостворені квартири. З цього приводу Верховний Суд України сформував відповідну правову позицію, зазначивши, що право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту державної реєстрації прав на нерухоме майно після завершення будівництва та прийняття його в експлуатацію.

Виникнення права власності на новостворений об’єкт нерухомості на підставі судового рішення положеннями цивільного закону не передбачено. Отже, якщо забудовник неналежним чином виконує умови договору купівлі-продажу майнових прав на житло, то інвестор має в розпорядженні інші правові механізми захисту своїх порушених прав, передбачені цивільним законодавством України.Автор: Дмитро Литвинов, партнер Фірми
1

0 комментариев

Только зарегистрированные и авторизованные пользователи могут оставлять комментарии.