Американці виграли у Росії суд у справі про заборону усиновлення
Статья
Комментировать
Європейський суд з прав людини визнав, що російська влада неправомірно припинила процедуру усиновлення дітей в американські сім'ї через прийняття в Росії законодавчої заборони в 2012 році. Рішення опубліковано на сайті ЄСПЛ.

Суд підтримав 45 американських заявників, які поскаржилися на те, що їм відмовили в усиновленні, хоча вони вже почали оформляти необхідні документи.

Американці в своїй скарзі вказали, що вони, до моменту прийняття закону, встигли познайомитися з сиротами і налагодити з ними відносини, а значить закон, на їхню думку, втрутився в приватне життя сім'ї. Заборону на усиновлення вони вважають дискримінацією за національною ознакою.

Суд підтримав ці заяви в частині дискримінаційної політики російської влади, оскільки розпочаті процедури усиновлення були припинені.

Згідно зі статтею 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою — статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою.

Разом з тим, по кожній з 22 скарг (деякі заявники подавали документи парами) присуджена компенсація в розмірі трьох тисяч доларів. Суд також зобов'язав Росію покрити витрати заявників в розмірі 600 доларів.

Проте російський суддя ЄСПЛ Дмитро Дідов виступив з окремою думкою щодо цієї справи. Приводом для скарги він вважає «технічне» трактування Конвенції про права людини, так як процес усиновлення на момент появи заборони не був завершений. Присуджену компенсацію він вважав символічної в порівнянні з сумами, які зазвичай фігурують в рішеннях ЄСПЛ.

• Закон про заборону на усиновлення вступив в силу з 1 січня 2013 року. Неофіційну назву документ отримав на згадку про Дмитра Яковлєва — однорічного хлопчика, який загинув в американській сім'ї через три місяці після усиновлення в 2008 році.
• Основна частина закону присвячена санкціям проти американців і громадян інших країн, які ввели заборонні заходи проти росіян. Російський закон був прийнятий невдовзі після американського «закону Магнітського», який ввів санкції проти осіб, які називаються причетними до смерті юриста Сергія Магнітського в московському СІЗО. Проте офіційно російське керівництво заперечує зв'язок між забороною на усиновлення і американськими санкціями.
• У липні 2013 року Росія розширила заборону на усиновлення іноземцями. Тепер всиновлювати російських дітей заборонено громадянам тих держав, де легалізовано одностатеві шлюби.
Раніше, прес-секретар глави держави Дмитро Пєсков заявив, що позиція президента РФ Володимира Путіна щодо заборони на усиновлення російських дітей громадянами США не змінилася, заборона себе виправдала і ніяких дискусій з цього приводу на вищому рівні не ведеться.

З цього приводу також висловилась дитячий омбудсмен РФ Анна Кузнецова. Вона говорила про те, що очікувати на скасування заборони на усиновлення російських дітей американцями буде залежати від позиції адміністрації нового президента в США.

0 комментариев

Только зарегистрированные и авторизованные пользователи могут оставлять комментарии.